سامانه‌های فناوری

گزارش بازدید از باغ علم کودک

گزارش بازدید از باغ علم کودک

باغ علم كودك در تابستان ١٣٩۶ افتتاح گرديده است تا وسيله اى براى ترويج اهميت آموزش مفرّح بر پايه­ی علم براى دانش آموزان باشد. فضايى شاد براى اين دانش آموزان تا سرگرم شوند و در مورد علم، هنر و ادراك انسانى بياموزند.

اردوی بازدید از باغ علم کودک با هدف آشنایی و ارائه ی مطالب علمی مرتبط با کتاب علوم پایه ی چهارم توأم با سرگرمی و بازی برنامه ریزی شده است. دانش آموزان پایه ی چهارم در تاریخ 17/10/96 ساعت 9:15 به همراه معلمان خود خانم ها شیخی، عسگری و نعیمی به سمت باغ علم کودک حرکت کرده و بازدید خود از این مجموعه­ی سرگرم کننده را در طول 2 ساعت به پایان رسانده و در ساعت 13:15 به مدرسه بازگشتند.

باغ علم کودک دارای چهار فضای مستقل است و چهار داستان تعریف می‌کند: یک فضا به «داستان بدن» اختصاص دارد، دانش آموزان با بدن خودشان بیشتر آشنا شدند، اینکه بدنشان چطور کار می‌کند و در آن چه اتّفاقی می‌افتد. به عنوان مثال اگر شما به عنوان یک ایرانی با همین اسکلت صورت اگر آفریقایی یا چینی بودید چه شکلی داشتید که این تفاوت را دانش آموزان با تغییر چهره ی یکی از دوستان خود تجربه کردند. فضای دوم «داستان خانه» نام دارد و در آن بچّه‌ها با طرز کار وسایل خانه، میزان مصرف انرژی و... آشنا شدند. تالار بعدی «داستان زمین» است که درباره­ی زمین و مسائل زیست‌محیطی در آن آموزش داده شد و به عنوان مثال بیان شد اگر دمای زمین یک درجه افزایش پیدا کند چه اتّفاقی می‌افتد؟ مجموعه‌ای از فجایع زیست‌محیطی که ممکن است اتّفاق بیفتد را بچه‌ها به صورت فیلم تجربه کردند و آنها متوجّه شدند که این افزایش دما به دلیل مصرف بی‌رویه و نادرست انرژی است. بخش دیگر «داستان شهر» است که بچّه‌ها در آن یاد گرفتند که چطور وسایل ارتباطی در شهر  به هم متّصل می‌شوند. یا وقتی با موبایل صحبت می‌کنیم، نحوه­ی اتّصالش به چه شکل است. وجود دکورهای بزرگ و استفاده از ابزارهای فنّاوری آموزش، خودروهای الکتریکی و ... فضای آموزشی جذّابی را برای دانش آموزان فراهم کرده است، همچنین در کنار این چهار بخش، یک تئاتر جذّاب علمی هم وجود داشت و بچّه‌ها توانستند در سالن بنشینند و نمایش علمی ببینند و دلیل علمی اتّفاقات را با پرسش و پاسخ کشف کنند و در پایان نمایش فیلم سه‌بُعدی نمایش داده شد تا بچّه‌ها مفاهیم علمی‌ای را که در تالارهای علم آموخته‌اند، با دیدن نمایش و فیلم در ذهنشان تثبیت کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Free Joomla! template by L.THEME